Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Dikdörtgen Salon Dizaynı Nasıl Olmalı?

Salonlar; bizler için iyi bir dinlenme alanı, misafir ağırladığımız ilk nokta, kalabalık aile sohbetlerinin yaşandığı en sıcak ortamlardır.

26 Kasım 2021

Salonlar; bizler için iyi bir dinlenme alanı, misafir ağırladığımız ilk nokta, kalabalık aile sohbetlerinin yaşandığı en sıcak ortamlardır. Evin diğer bölümlerine göre daha geniş bir yapıya sahip olmalarından dolayı dekorasyona en önem verdiğimiz alanların da başında geliyor. İyi bir salon dekorasyonu için sadece şık mobilyalar yeterli değildir. Günün yorgunluğunu biraz üzerimizden atmak istediğimizde, televizyon karşısında bir şeyler içmenin rahatlığını yaşamak için konforlu mobilyalara da ihtiyaç duyarız. Geniş ve ferah bir salon dekorasyonu gerçekleştirmek kolay yönetilen bir süreçtir ancak aynı durumun dikdörtgen salon dizaynı için geçerli olmadığı düşünülür. Dikdörtgen bir yapıya sahip olan salonlar, sadece birkaç adımda doğru mobilyalar ile huzur dolu, göz yormayan ve konforlu bir yaşam alanına dönüşebilir.

Geniş Dikdörtgen Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri
Dikdörtgen salonunuz yeterince geniş bir alana sahip ise salonu ikiye bölerek farklı iki alan düzenleyebilirsiniz. 2 adet üçlü koltuk ve 2 adet berjer, geniş dikdörtgen salonlar için tercih edilebilecek en iyi takım kombinasyonlarından biridir. Kullanışlı ve dekorasyona uyumlu bir orta sehpayı da asla göz ardı etmeyin. Salonun ilk bölümünü oturma grubunuz ve tv üniteniz ile dekore ederken, diğer tarafını yemek odası olarak kullanabilirsiniz. Hatta üçlü koltuğun birini yemek masasını arkasına alacak şekilde kullandığınızda, tek bir salonda iki ayrı alan algısını kolayca yaratabilirsiniz. Böyle bir düzenleme ile dikdörtgen salon dizaynı için en iyi dekorasyon alternatiflerinden birini evinize yansıtabilirsiniz.

Küçük Dikdörtgen Salon Dekorasyonu
Küçük dikdörtgen salonların zor dekore edildiği düşünülür ancak minimalist tarzın hakim olduğu dekorasyonlar, bu tip salonlara oldukça yakışmaktadır. Eğer standart bir oturma grubunuz varsa ve yeni bir dekorasyon düzenlemesine gitmeyi düşünüyorsanız oturma grubunuzu köşe koltuk modeli ile değiştirebilirsiniz. İkili, üçlü ve tekli koltuklardan oluşan bir mobilya takımı, dikdörtgen salon dizaynı için pek uygun ürünler değildir. Ortamı daha fazla daraltabilir ve hareket alanını azaltabilirler. Diğer yandan köşe koltuklar; daha az yer kaplayan, buna rağmen konforlu ve fonksiyonel bir kullanım sunan mobilyalardır. Salon ölçülerinizden yola çıkarak, açık tonlarda bir L koltuk modeli tercihinde bulunabilirsiniz. L koltuğu, dikdörtgen salonun uzun duvarlarından birine yerleştirmek, iyi bir kullanım sağlayacaktır. Koltuğun tam karşısında ise minimal bir tv ünitesi kullanmanız, doğru bir tercih olacaktır. Salonun küçük olmasından dolayı çok fazla rengi aynı anda kullanmamaya özen gösterin. Ferah bir görünüm için açık tonları kullanabilirsiniz. Hatta pencere karşısında kullanılacak bir ayna, gün ışığının daha iyi yansıtılmasına olanak sağlayacaktır.

Dikdörtgen Salon Dizaynında Bunlara Dikkat!
• Dikdörtgen salon dizaynını ikiye bölerek kullanmak istiyorsanız yemek masası, kapıya yakın olacak şekilde kullanılmalıdır. Böylece yemek saatleri sırasında, servisler daha pratik hale gelecektir.
• Dikdörtgen bir salon için keskin hatlara sahip mobilyalar yerine daha yumuşak hatlara sahip mobilyalar, iyi bir seçim olacaktır.
• Salonun genel dekorasyonunda açık renkler ve pastel tonlara yer vererek, ortama daha geniş bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ayrıca dar ve küçük salonların bir duvarında ayna kullanmak da aynı etkiyi yaratacaktır.
• Yemek masası için ayrı, oturma grubu alanı için ayrı halılar tercih edilmelidir. Özellikle salonu iki ayrı bölüm olarak kullanmak istiyorsanız halıların aynı desenlere sahip olmasına özen gösterin.
• Dikdörtgen salon dizaynında yapılan en büyük hatalardan biri, mobilyaları yan yana gelecek şekilde sıralamaktadır. Böyle bir görüntü hem dekorasyonda kötü bir etki yaratır hem de mobilyanızın göze çarpan şık detaylarını yok eder.