Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.

Evlilik Sürecinde Mobilya Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Evlilik süreci, genellikle çiftlerin telaş içinde olduğu ve zaman zaman önemli ihtiyaçları da bu yoğunluk içerisinde ihmal edebildikleri bir süreçtir.

10 Kasım 2021

Evlilik sürecinde mobilya seçimi nasıl yapılır? Yeni evlenecek genç çiftler, yuvalarını kurarken, en temel ihtiyaçlarından olan mobilya seçimini yaparken dikkat etmesi gereken konular ve atlamaması gereken durumlar bulunmaktadır.  Örneğin ihtiyacınız olan mobilyaları alıp, israftan kaçınılmalı ya da önemli mobilyalar unutulmamalıdır. Evlilik süreci, genellikle çiftlerin telaş içinde olduğu ve zaman zaman önemli ihtiyaçları da bu yoğunluk içerisinde ihmal edebildikleri bir süreçtir. Bu süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz açıklıyor olacağız.

Mobilya Çeyiz Listesine Göz Atın
Evlilik sürecinizde doğru mobilya seçimi yapabilmek için öncelikle karşınızda tüm ihtiyaçlarınızın ve almanız gereken mobilyaları size hatırlatacak eksiksiz bir listenin olması gerekmektedir. 

Eve Göre Mobilya Seçimi
Tercih edeceğiniz mobilyaları belirledikten sonraki adım, mobilyaları seçerken ölçü ve tasarımlarını belirlemek olacaktır. Bu seçenekleri de belirlerken, oturacağınız eve uygun mobilyaları seçmeniz gerekmektedir. Genellikle yeni evlenen çiftlerin evleri sona aylara doğru netleşmektedir. Eğer mevcut bir eviniz var ve bu evinize göre eşya seçimi yapacaksanız şanslısınız. Çünkü zamana yayarak parça parça ihtiyaçlarınızı temin edebilir ve evinizin ölçülerine göre kolaylıkla seçim yapabilirsiniz. Ancak kiraya çıkacaksanız tutacağınız evin ölçüleri ve dekorasyonunuzun konsepti belirli olmayacaktır. İşte bu doğrultuda mobilyalarınızı seçmek için evinizi tutup doğru seçimi yapmalısınız.

Örneğin, ufak bir yaşam alanına sahipseniz, yemek odası takımı içerisinde yer alacak, vitrin ya da konsolu tercih etmek istemeyebilirsiniz. Yada, ufak bir yatak odasına sahipseniz, iki komodin tercih etmek yerine, şifonyer seçerek, yer tasarrufu sağlarken daha fazla iç hacim elde edebilirsiniz. İşte bu gibi ufak tefek örnekler ile, evinize göre mobilya seçiminin ne kadar önemli olduğunu açıklamak isteriz.

Mobilyaların Uyumu
Evlenirken yapacağınız mobilya alışverişlerinizi tek bir mağaza ya da tek bir mobilya grubundan yapmak zorunda değilsiniz. Farklı model ve tasarıma sahip mobilyaları yaşam alanlarınızda tercih edebilirsiniz. Ancak bu tercihi gerçekleştirirken, mobilyaların tasarım dillerinin, ölçülerinin, işlevselliklerinin birbirleri ile uyumlu olması önemli olacaktır. Örneğin salonunuzu modern ve daha spor bir konsept ile dekore ediyorsanız, klasik bir mobilya bu yaşam alanına uyum sağlamayacaktır. Bununla birlikte heybetli bir koltuk takımının yanında, ufak ve minimal tasarıma sahip yemek odası takımı uyumsuzluğu temsil edecektir. Bu sebeple tercih ettiğiniz mobilyaların nitelikleri ve tasarımı bakımından birbirine yakın ve uyumlu olması önemli olacaktır.